Toto sú najlepšie albumy roku 2020 podľa slovenských hudobníkov

Posledný deň roku 2020. Asi všetci sa zhodneme na tom, že sme si v januári predstavovali nadchádzajúcich 12 mesiacov trochu inak. Napriek celej zvláštnej situácii, v ktorej sa ešte stále nachádzame, vzniklo tento rok veľmi veľa dobrých a kvalitných nahrávok. Na to naj zo slovenskej a českej hudobnej scény sme sa opýtali rôznych hudobníkov. Niekto nám namiesto toho povedal o svojich obľúbených zahraničných umelcoch a niekto nám neodpovedal vôbec.

Katarína Máliková

Pre mňa určite EP od Bert and friends Panna a netvoř. Bert je môj najobľúbenejší CZ-SK umelec, rozpísať to na viac viet by znamenalo napísať o tom básne.

Mišo Ormos (Prezident Lourajder, Ujko)

Nechcem sa nikoho dotknúť, ani pôsobiť rodinkársky. Takže budem úplne super trápny a odporúčam môj debut pod menom Ujko (album Lo-Fi Noci, pozn. red.). Čo sa týka hudby, celkovo skôr hľadám v starej a staršej hudbe poklady čo mi ušli. Ale z tých vecí čo vyšli tento rok, by som odporúčal nový album od Jeff Rosenstock alebo tracky od Black Country New Road. Tí sú pre mňa objav roka. Super singel mal Bill CallahanPigeons. Čo sa rapu týka, odporúčam všetkým všetkými desiatimi spoločný album Denzel Curry a Kenny Beats. Ďalej R.A.P. Ferreira. Alebo tohtoročný Run The Jewels.

Viktor Ori (shallov)

Tak jedine Fvck_kvlt – Zabijem sa. Lebo Denis spravil to, čo nikto nevedel, že potrebuje počuť. A spravil to tak, ako to nikto nečakal.

Raptor Koch

Veľká potreba album V rohu. Slovenský vyzretý geronto punk. Vážne texty odľahčené humorom. Čo skladba to hit. Kedysi duo, teraz už s kapelou. Je to bomba. Potom čo mi napadlo tak Samčo, Brat Dážďoviek vydal Umelú neinteligenciu a ešte nejaké veci toho roku. Potoom Peťo Kolarčík (album Ťažký život, pozn. red.). Objavil som Berlin Manson. Dúfal som, že Vojdi niečo dajú. A na Silvester sa teším na Boha Vajec nového (aktualizácia: No a už som počul boha vajec.. tak on teda vedie). Joo a Drť. A ešte Queer Jane. Taký oddychový 60s pop. A z českých vecí sa mi celkom páči Bert and friends.

Ela Tolstová (Tolstoys)

Pre mňa bol určite najsilnejší album tento rok Shabrang od Sevdaliza. Musím sa priznať, že pred týmto albumom som na nej nemala vybudovanú veľkú závislosť, na Pohode som jej koncert zmeškala lebo sme mali akurát zvukovku, ale akonáhle vyšiel tento album plne si ma získala a pochopila som aká je nadaná. Jej album sa mi páči hlavne preto, že z neho kričia jej perzské korene, jej prejav prináša obrovský nával emócií a melódické linky ktoré ponúka sú proste dokonalé. Potrebujem platňu!

Mattia Müller (MattiaBoyzzz)

Album a celý projekt Young Slovak Jazz Generation sa mi zapáčil, lebo vznikol, aby podporil slovenskú mladú jazzovú scénu. Zaznamenal úprimnú hudobnú výpoveď jednej generácie, ktorá čerpá z rôznych pod-druhov jazzu. Naši skvelí mladí klaviristi hrali na vysokej úrovni žánre jazzovej tradície od Bebopu, cez modálny jazz či modern jazz. Zároveň ma milo prekvapila basgitaristka Laura Jašková, ktorá spojila jazz s hip-hopom, rnb-neosoulom a elektronickou hudbou a tým dodala veľmi moderný a zaujímavý sound. Napriek tomu, že všetky zoskupenia nahrávali v jednej sále, znejú odlišne. Odporúčam všetkým milovníkom jazzu a modernej hudby.

Marek Buranovský (Vojdi, Drť, Raptor Koch band)

Môj naj album roku 2020 je Raptor KochPrvý album. Tento album si vyberám preto, lebo som ho mixoval a tým pádom som mal možnosť detailne nazrieť do štruktúry týchto skladieb. Sú to skôr osobné dôvody, než aby som hľadel na to, či má tento album nejaký prínos do sveta hudby.

Marek taktiež odporúča album francúzskej kapely Le Grand Sbam s názvom Furvent.

Dominik Novák aka Katov Syn(th)

Zo slovenských vecí ma tento rok najviac chytil album Lo-Fi Noci od Ujka, ktorý vyšiel na vydavateľstve Weltschmerzen. Určite vyšli aj iné veci čo ma bavili, len toto najviac zostalo zakorenené v pamäti. Okrem toho som bol totálne hooked na Osees a Unwound tento rok.

Vlado Janček (Saténové ruky)

Drť – Puntičkár. Za mňa nielen album roka, ale zrejme aj môj slovenský album desaťročia. Len neviem, či toho končiaceho alebo toho prichádzajúceho. Výborne napísané pesničky, k tomu nechutné vyvliekačky istého bývalého vysokopostaveného generála týkajúce sa jeho predrevolučnej minulosti, kapela s takou energiou, že by dokázala vykúriť pol Vrakune. A Mišo Kaščák s formou z najlepších čias BLAS.

Nina Kohoutová

Povedala by som, že to je album Idiot Prayer od Nicka Cavea, pretože som si myslela, že hlbšie a zranitelnejšie tento umelčisko už ísť nemôže a predsa 🙂 On a veľká prázdna katedrála… Absolútne nič nechýba.

Tereza Maco (Pohoda Festival)

Rišo zistil akurát to, že na Vianoce dostala mydlo. Potom zistil, že to vlastne dostala minulé Vianoce. Tento rok dostala držiak na platne. Na aké platne? To sa v tomto článku, žiaľ, nedozviete.

Michal Berezňák (Sharpe Festival)

Také najviac “experimentálne” čo sa mi tento rok páčilo, bol nový David Kollar.

Boh Vajec

Za mňa jednoznačne Ujkov album Lo-Fi Noci a Bert and Friends: Panna a Netvoř. Ujko na mňa pôsobil hnusne a Bert krásne. A oba albumy som si užil rovnako.

A Prívarok zase veľmi odporúča nový album Boha Vajec s názvom “punk”, ktorý vyšiel práve dnes.

Šťastný nový rok, kamaráti!
Viac príbehov
Dvojvenček – vanilkové pohladenie, typ 121 (Čo počúva Marek Buranovský)
shares