Pop Messe: Nový multižánrový festival v Brne

Nový hudobný festival Pop Messe prinesie do Brna Modeselektor, Algiers, Acid Arab, Sóley, Tommyho Casha, KOKOKO! a mnoho ďalších hudobníkov.

Pop Messe o sebe hovorí ako o novom progresívnom festivale populárnej hudby. Program sa zameriava predovšetkým na mladú multižánrovú hudbu presahujúcu obecne zaužívaný pojem “pop”. Prvý ročník dvojdennej akcie bude prebiehať v dňoch 24. a 25. júla v Brne v areáli Bobycentra a bývalého futbalového štadiónu za Lužánkami. Vstupenky sú momentálne v predaji za zahájovaciu cenu 630 kč.

Organizátori si zakladajú na originálnej dramaturgii a koncepte a Pop Messe má tak ambíciu stať sa unikátnou platformou s vysokým umeleckým potenciálom. “Dramaturgiu bude tvoriť z veľkej časti hip hop, elektronika a gitarová hudba. Počítame ale aj s priestorom pre žánre ako je folk, jazz, či world music a nebudeme sa vyhýbať ani vážnej hudbe. Našu pozornosť obraciame taktiež na aktuálne spoločenské témy ako je ekológia, spoločnosť a technológie,” približuje programovú štruktúru dramaturg festivalu Tomáš Kelar.

Algiers

V Brne, meste uprostred Európy, tak vzniká festival, ktorý si kladie za cieľ byť priesečníkom umenia, technológie a urbexu. “Nový kultúrny projekt venuje svoju pozornosť aj témam so sociálnym presahom,” komentuje festival primátorka mesta Brna Markéta Vaňková a dodáva: “Teší ma, že festival v spolupráci so Sociálnym nadačným fondom mesta Brna a Jihomoravského kraja daruje 10 Kč z každej predanej vstupenky spolku RadoVan, ktorý pomáha hendikepovaným ľuďom v cestovaní bez prekážok.” Spolok založili nadšenci, ktorý majú skúsenosti s cestovaním s ľuďmi na vozíku, s asistenciou a so zaistením podpory. Ich cieľom je zhromaždiť peniaze na dodávku s ručným riadením.

Pop Messe ponúkne jedinečný line-up so zahraničnými headlinermi reprezentujúcimi svetové mená z elektronickej hudby aj zo súčasného popu. Organizátori do Brna privedú populárne elektronické duo Modeselektor, ktoré udržuje nažive ducha berlínskej techno scény 90tych rokov, parížsku elektro house dvojicu Acid Arab, inšpirujúcu sa východnou hudbou, provokatívneho rapera Tommyho Casha, pesničkárku Sóley, energetických Algiers, či afrofuturistickú kapelu KOKOKO!.

KOKOKO!

Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na britského funk-jazzového umelca Kamaala Williamsa, írsku folkovú skupinu Lankum, či predstaviteľa anglickej elektroscény, vystupujúceho pod pseudonymom Vessel. Svoje zastúpenie tu budú mať aj českí interpreti, medzi oznámených hudobníkov patria legendárni Buty, Kalle & Band a kapela Bert & Friends. Aktuálne zverejnený line-up samozrejme ešte ani zďaleka nie je finálny, ďalšie mená pribudnú na zoznam už čoskoro.

Dejiskom festivalu je areál okolo Bobycentra a legendárneho futbalového štadiónu Za Lužánkami. Lokalita blízko stredu mesta zaisťuje bezproblémovú dopravu pešo aj MHD. Súčasná kultúra bude rezonovať na pozadí nedávnej, no stále živej minulosti. “V Brne neexistuje miesto, ku ktorému by ma tiahlo silnejšie puto, ako je práve areál za Lužánkami. Zažil som tu unikátnu atmosféru 30-tisícových návštev na futbale, svoje prvé pásky, koncert Metallicy, aj infarktové finále hokejového Nagana. Pevne verím, že multižánrový hudobný festival Pop Messe sa stane jednou z hlavných hnacích sil, rozpohybuje dianie na scéne a zúročí potenciál nielen samotného areálu, ale celého Brna, chváliaceho sa titulom “mesto hudby UNESCO”. Som veľmi rád, že sme vo vedení mesta našli podporu a verím, že si festival najde priaznivcov nielen na Morave, ale pomalými krôčikmi vyrastie v projekt, za ktorým si nájdu cestu nadšenci z celej Európy,” dodáva brnianský radný pre kultúru Marek Fišer.

Zdroj: Pop Messe | Foto: Pop Messe

Viac príbehov
24. MFDF Ji.hlava začíná v úterý: odstartuje ji horník Tomáš Hisem
shares