Pohoda 2020 vo vzduchu aj na internete

Pohoda 2020 bola o ničom. Bola o prázdnom letisku a o koncertoch bez divákov. O ničom inom vlastne ani byť nemohla – jedine, že by tento rok nebola vôbec. A to si fanúšikovia ani organizátori festivalu jednoducho nedokázali predstaviť, a tak za tri mesiace vzniklo unikátne internetové podujatie.

Predchádzalo tomu veľa pochybností, nedôvery, nikto nevedel, či sa to všetko podarí zrealizovať. Nepretržitý livestream z trenčianskeho letiska a z celého zvyšku sveta však prekonal všetky očakávania – trval v pôvodnom festivalovom termíne 9. – 12. júla a bol plný hudby, vizuálneho umenia, literatúry i debát.

Pohoda In The Air; foto: Martina Mlčúchová

Po letisku sa pohybovali iba umelci, organizátori, technici a novinári, medzi ktorými som sa ocitla aj ja. A bolo to naozaj zvláštne. Jediným stejdžom bola garáž, inak sa celý program odohrával priamo na letiskovej ploche, alebo na miestach, na ktoré sa bežne návštevníci nedostanú. Koncerty sme mohli sledovať výhradne počas zvukovej skúšky. Výraz “sledovať” je tu mimoriadne dôležitý, počuť totiž nebolo takmer nič – hralo sa na kombá, či priamo do mixpultu, odkiaľ sa hudba prenášala rovno do vašich obrazoviek. Sci-fi. Výnimkou bol exkluzívny unplugged koncert českej kapely Midi Lidi – ten veľmi nebolo počuť ani počas livestreamu. Hudba síce znela v slúchadlách kapely, diváci sa však dočkali len vokálov a rytmických úderov, občas čosi zaškrípalo na gitare a base. Vrelo odporúčam!

Midi Lidi; foto: Tomáš Halász

Pri toitoike si tematicky zahrala Veľká Potreba, na zdvíhacej plošine trochu menej tematicky zase kapela Raptora Kocha. Pri lokátori s vojenským radarom odohrala koncert kapela Drť, nový projekt Miroslava Tótha. Miro si neskôr zahral aj v garáži s kapelou The Wilderness, čo bolo prekvapivou, no veľmi vydarenou spoluprácou.

Tribúna bez javiska, inštalácia umelkyne Ilony Németh, tento rok nadobudla úplne nové rozmery. Obľúbený objekt návštevníkov festivalu sa dostal do hádam ešte väčšej pozornosti ako tomu bolo po iné ročníky. Umelkyňa totiž výnimočne  súhlasila s využitím diela aj na vystúpenia, a tak sa tu predviedol napríklad hudobný projekt Neuropa, ktorý si spolu zahral prvýkrát po sedemnástich rokoch. Martin Toldy, Eleonóra StankováVáclav Janoščík na tribúne zase o 4:45 ráno spáchali post-performatívne čítanie vybraných denníkových zápiskov z knihy Nespavost, ktorej autorom je práve Václav Janoščík.

Neuropa; foto: Martin Šveda
Raptor Koch; foto: Ctibor Bachratý

Súčasťou Pohody in the Air bolo aj množstvo šialených zahraničných umelcov. Space Lady počas koncertu vyjadrila podporu hnutiu Black Lives Matter a nevynechala ani svoj najväčší hit Synthesize me. Kapela Fulu Miziki (čo v jazyku lingala znamená “odpadová hudba”) z Kinshasy si z odpadu vytvorila svoje vlastné nástroje, masky, kostýmy a zaháňala nimi démonov koronavírusu. Kreativita nechýba ani kapele Shht z Gentu. Tí si na špeciálny pohodový koncert zavolali babku z ulice, ktorá pohotovo dopĺňala rytmickú sekciu hrou na tamburínu, vizuálnu stránku svojim tancom i celkovým výzorom a do toho sa nestačila diviť, čo všetko sa to okolo nej vlastne deje.

A takto to na Pohode vyzeralo:

Pohoda In The Air; foto: Ctibor Bachratý
Pohoda In The Air; foto: Martina Mlčúchová
Pohoda In The Air; foto: Tomáš Halász
Pohoda In The Air; foto: Martina Mlčúchová
Pohoda In The Air; foto: Martina Mlčúchová
Pohoda In The Air; foto: Martina Mlčúchová

Zdroj: Festival Pohoda | Foto: Festival Pohoda

Viac príbehov
Letná filmová škola v Uherskom Hradišti bude!
shares