Nová slovenská hudba

Prívarok bol na zimnej dovolenke. Black Country, New Road zatiaľ vydali album roku 2021, Nick Cave prišiel s novým releasom a St. Vincent nás pripravuje na nový album singlom Pay Your Way In Pain. Čo sa však deje na Slovensku?

Máme pre vás 7 krátkych tipov na novú slovenskú hudbu, ktorá bola vydaná začiatkom tohto roka. Práve dnes je navyše prvý piatok v mesiaci, čo znamená, že Bandcamp sa na celý deň vzdáva svojho podielu z predaja. Pokiaľ ste teda rozmýšľali nad podporením vášho obľúbeného interpreta zakúpením fyzického nosiča či digitálneho downloadu, *dnes je ten správny čas*.

Dominik Suchý: Every Love Is an Exercise in Depersonalisation on a Body Without Organs Yet to Be Formed

Foto: Natália Zajačik

Dominik Suchý sa živí ako freelance sound designer a spolu s Matúšom Mordavským (s ktorým zároveň pôsobí aj v elektronickom duu Tittingur) a Tomášom Prištiakom v decembri 2019 založili label Weltschmerzen. V ich prudko kurátorovanom portfóliu nachádzame predovšetkým experimentálnu elektronickú hudbu, romantiku, či melanchóliu. Taký je aj Dominikov tretí sólový album. Volá sa Every Love Is an Exercise in Depersonalisation on a Body Without Organs Yet to Be Found a – samozrejme – vyšiel na Valentína.

Boh Vajec: “punk”

Foto: Imrich Pisarovič

Richard Grimm absolvoval 5 rokov štúdia na hotelovej akadémii, aby zistil, že gastronómiu neznáša. No a keďže sa naučil robiť vajcia na všetky možné spôsoby, z tejto skúsenosti si zobral aspoň nové umelecké meno. Súčasný študent skladby na pražskej HAMU aktuálne žije kvôli pandemickej situácii v meste Senica. Voľný čas sa rozhodol využiť na nahratie svojho debutového albumu s názvom “punk”. Album je inšpirovaný francúzskou kapelou Aquaserge, slovenským zoskupením Ali ibn Rachid a aj samotnou Senicou a všetkými bizármi, ktoré mu toto mesto denno-denne ponúka.

Miro Tóth: Black Angels Songs

Foto: Ondrej Koščík

Skladateľ Miro Tóth sa inšpiroval jednou z najikonickejších kvartetových skladieb 20. storočia, skladbou Black Angels od Georga Crumba. Výsledkom je hudobné dielo, rozdelené do dvoch častí/kníh. BOOK I je súborom deviatich aluzívnych vojnových a pohrebných skladieb, ktoré autor neskôr použil na resampling a granulárnu syntézu prostredníctvom elektroniky v druhej časti sláčikového kvarteta – BOOK II. Rozsiahla kompozícia je venovaná Vojtechovi a Barbore Gálovcom, rodičom Fedora a Egona Gála. Premiéra druhej časti BOOK II zaznie 14. marca v T3 – kultúrnom prostriedku ako pripomienka tragických dôsledkov fašizmu. Vznik albumu na fyzických nosičoch môžete podporiť prostredníctvom zapojenia sa do crowdfundingu na startlabe.

PTSPR002: Liptov Kompilácia Liptov

Foto: Andrej & Andrej and Lukáš Vančo

Iniciatíva kolektívu a komunitného projektu Punctum vznikla vďaka náhodnému nálezu zborníka liptovských ľudových piesní, ktorý vydalo pod názvom “Liptov – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry” slovenské vydavateľstvo Opus v roku 1982, a ktorý nahral a skompiloval skladateľ Svetozár Stračina spolu s etnografom Viliamom Jánom Gruskom. Vybrané piesne boli rozoslané českým a slovenským hudobníčkam a hudobníkom pôsobiacim na lokálnej scéne, prevažne producentom elektronickej hudby, ktorí dostali možnosť voľne a v svojom žánrovom rámci vybrané skladby spracovať a prepojiť tak tradičnú kultúru so súčasnou formou umeleckého hudobného vyjadrenia.

Small Town Life: Common Grey

Foto: Paula Mačáková

Garage-rocková kapela Small Town Life vydáva debutový album s názvom Common Grey, na ktorom pracovala skoro dva roky. Druhý singel Sarcasm vydali ešte koncom roka, poukazuje na pokrytectvo a plytkosť ich generácie.

God and Eve: The Creation

Foto: Chiara Rendeková

Debutové EP projektu God and Eve vyšlo koncom februára pod hlavičkou Slnko Records. Nahrávka obsahuje všetko od art popu, cez progresívny rock, až po jazz fusion. Je prehliadkou / nenápadnou prípravou na to, čo všetko od tohto hudobného zoskupenia čakať.

FVLCRVM: attentioncore remixed

Foto: FVLCRVM

Pôvodné EP attentioncore vyšlo v digitálnej verzii ešte minulé leto. Pred pár dňami pribudla možnosť zakúpenia nahrávky na LP platniach a teraz sa Pišta Kráľovič pripomína remixami. Na tých sa podieľali Kilian & Jo, BABii, KASPERG a Panteros666.

Zdroj: TS

Viac príbehov
V Zrkadlovej sieni sa bude potápať svetlo.
shares