Kým sa skončí leto: Viac ako len ďalší film o dospievaní a prvej láske? (Cinematik 2020)

Kým sa skončí leto / Babyteeth

Réžia: Shannon Murphy

Dátum lokálnej premiéry: 17.9. 2020

Žáner: komédia, dráma

Film Kým sa skončí leto je debutový celovečerný film od nesmierne talentovanej austrálskej režisérky, ktorá sa v predošlých rokoch venovala najmä réžii v divadle. Tvorba Shannon Murphy je označovaná za priekopnícku s veľkým vplyvom v umeleckom odbore. Jej kinový debut získal niekoľko ocenení vrátane diváckej ceny a cenu Marcella Mastroianniho si odniesol herec v hlavnej úlohe, Toby Wallace.  

Moji milí, ten film bol tak krásny, že som ho videla dva dni po sebe. Nežartujem. Bolo to tesne predtým, ako sa mali opäť zavrieť kiná a ja som sa s nimi chcela na nejaký ten čas rozlúčiť. To som mala v pláne v pondelok a tak som aj urobila. V utorok to bolo však maximálne spontánne. Chcela som to vidieť znovu, pretože sa mi snímka ustavične vynárala v hlave. 

Z popisu som si myslela, že idem na vydarený oddychový film o dospievajúcom dievčati, Mille, ktorá sa zaľúbi do problémového chlapca, Mosesa. Taká klasika, 16-ročné dievča je v rozpakoch z potetovaného chalana s divným účesom a životným prístupom „nejako bolo, nejako bude“. Ja mám 21 a stále mám z týchto chalanov na mále. Viete, čo myslím. Každopádne, táto dejová linka tam bola, a bola presne taká, ako si ju ľudia predstavujú, keby sa oni zamilovali do ich „Mosesa“. Lenže nešlo iba o príbeh Milly a Mosesa. Bolo tam niekoľko podstatných vzťahových línii medzi jej rodičmi, medzi jej rodičmi a Mosesom, skúmaný bol aj Millin vzťah k životu samému. Od začiatku do konca sa je na čo pozerať, nad čím rozmýšľať a veru začala som plakať už v polovici filmu, nie len na konci. Režisérke, hercom a celému štábu sa podarilo vytvoriť snímku balansujúcu medzi smiechom a plačom, ľahkosťou bytia a úzkosťou, radosťou a smútkom, nádejou a bezmocnosťou, láskou a nenávisťou. 

Po estetickej stránke budete nepochopybne veľmi spokojní a naplnení, lokácie natáčania sú nádherné, najmä Millin dom, ktorý je z architektonického hľadiska pastvou pre oči. Filmová hudba sedí k scénam ako „prdelka na šerblík.“ Strih scén je ojedinelý, robí z filmu príbeh rozpovedaný na kapitoly. Čerešničkou na torte sú ružové záverečné titulky, ktoré dali celému filmu poslednú bodku jeho jedinečnosti. O detaily v tomto filmárskom počine nie je núdza.

Viem, že väčšina z vás si ten film nepozrie dvakrát či trikrát po sebe ako ja, možno nebudete ani tak veľa plakať. Dovolím si však tvrdiť, že si na naň spomeniete na ďalší deň, aj na ten ďalší a niečo vo vás zanechá na veľmi dlho.

Snímku si môžete pozrieť aj doma, a to dokonca už dnes večer! Kým sa skončí leto sa bude premietať 28.10. o 20:20 vo virtuálnej kinosále Kino Doma, kúpou vstupenky podporíte aj fungovanie nášho obľúbeného Kina Lumière.

Autor: Lucia Kollárová | Foto: Lucia Kollárová, Babyteeth

Viac príbehov
Central Bus Station: Nezbytočný film o zbytočných divoch sveta
shares