Kolektív APART organizuje online výstavu Shivering Cortex

Začiatkom júla umelecký kolektív APART usporiadal svoju prvú online výstavu Shivering Cortex. Vystavené sú audiovizuálne diela od štyroch európskych umelkýň (Marina Hendrychová, Dzina Zhuk, Nikol Czuczorová a Natália Trejbalová) a krátky film Vessel od APARTu.

Cieľom iniciatívy je podporiť vystavujúce umelkyne, nakoľko sa im zrušilo mnoho výstav a projektov, za ktoré mali dostať zaplatené. Na online výstavu je preto možné zakúpiť si vstup v ľubovoľnej výške TU 🇸🇰 alebo TU 🇬🇧. Vyzbieraná suma bude rozdelená medzi zapojené umelkyne. Exhibíciu je možné navštíviť na tomto webe a to do 18. augusta.

// Nasledujúci text je preložený z anglického originálu kurátorského textu od Emy Hesterovej //

Shivering Cortex sa zaoberá nedávnym sledom udalostí, ktorý nás zanechal krehkými a neistými. Máme množstvo otázok, na ktoré nachádzame len neurčité odpovede. Svet už nie je to rovnaké miesto, čo predtým, a my nevieme predpovedať, ako bude vyzerať budúcnosť. Je čoraz jasnejšie, že by to mal byť priestor, v ktorom prevláda solidarita s ostatnými, a v ktorom prekračujeme naše súčasné chápanie ekonomických, politických, pracovných i životných opatrení. Budúca, imaginárna hodnota, ktorá ďaleko presahuje náš súčasný čas a priestor. Budúcnosť, v ktorej všetky komplexné vzťahy vytvárajú jeden horizontálny vaskulárny systém. Ale čo ak..? Jediná vec, ktorú môžeme nateraz tvrdiť s istotou je, že… “…the future is radically open” (SRNICEK, Nick – WILLIAMS, Alex: Inventing the Future. Postcapitalism and a World Without Work. Verso Books, 2016, p. 148.). 

Marina Hendrychová: AXOLOTL

Marina Hendrychová sa vo svojom videu s názvom AXOLOTL zameriava na živočíchy, ktoré sú schopné regenerácie. Načrtáva budúcnosť, v ktorej sa neuplatňujú zastarané dichotomické rozdelenia a hierarchie, a v ktorých človek nemá väčšiu hodnotu ako zvieratá, či rastliny.

Iné, či skôr rozšírené chápanie miznúcich hraníc medzi binárnymi kategóriami predstavuje performancia Jeopardized Interfaces, ktorú má na svedomí Dzina Zhuk. Dzina číta svoju vlastnú sci-fi novelu, sprevádza sa spevom, hlasom a motívom silného dýchania. Celé vystúpenie je zachytávané dronom, ktorý sa do diela navyše zapája aj svojou vizuálnou a zvukovou stránkou. Je interaktívny a získava autonómne postavenie. 

Dzina Zhuk: Jeopardized Interfaces

Príspevok APARTu Vessel je založený na rozhovore filozofa Lukáča Likavčana s biohackerom. Je čas znovu zvážiť naše nekonečné vykorisťovanie Zeme a nechať naše životy založené na radikálnej empatii voči všetkým a všetkému. Natália Trejbalová vo svojom videu and then we cut the ground from under zase špekuluje nad tým, či je možné, že sa dohady o plochej Zemi ukážu ako pravdivé a ľudia budú oslavovať výročia sploštenia Zeme. Jadro videa Organism od Nikol Czuczorovej tvoria úryvky zo zbierky textov Fanged Noumena od Nicka Landa. Sprevádzajú nás na ceste k zničeniu a temnote.

APART Collective: Vessel
Natália Trejbalová: and then we cut the ground from under
Nikol Czuczorová: Organism

Exhibíciu je možné navštíviť na tomto webe a to do 18. augusta.

Zdroj: Ema Hesterová, APART | Foto: APART

Viac príbehov
Prihlás sa do Pohoda Visual Art Contest
shares