Kniha v rukách Mateja Kréna – odvážne inštalácie v Galérii mesta Bratislava.

Knihy sú úplne bazálnou a bežnou súčasťou života mnohých z nás. Kníhkupectvá prosperujú, každý mesiac nás čakajú nové tituly venujúce sa rôznym témam. Pokiaľ máme neobjasnené otázky z nejakej oblasti, stačí kúpiť tú správnu publikáciu a chýbajúce informácie doplniť. Dnešná doba je dobou informácií a tento stav vo svojej tvorbe spracúva aj svojrázny trenčiansky rodák Matej Krén, ktorého tri odvážne inštalácie vystavané z kníh je možné vidieť v Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy.

Hneď po vstupe nás víta pracovníčka galérie, ktorá sa pýta, či by sme sa chceli previezť zábavným Semioliftom – výťahom, ktorého konštrukcia prechádza všetkými poschodiami paláca a je vytvorená z kníh, samozrejme. Nechá nás vstúpiť do útleho priestoru a spustí mechanizmus. Dvere sa za ňou zatvoria, pričom my ostávame stáť v interiéri výťahu s bočnými priehľadmi na stohy kníh. Keď sa výťah spustí, knihy v priehľadoch sa začnú hýbať a vytvoria tak pocit pohybu kabíny. My sa však vôbec nehýbeme. Po chvíli sa celá vec vypne, dvere sa otvoria a my môžeme pokračovať v prehliadke výstavy.

V rámci tejto expozície je možné pozrieť aj Krénove staršie dielo – ikonickú Pasáž z roku 2004, ktorej bočné steny sú vytvorené z radov na seba poukladaných kníh. Cez pasáž je možné prejsť, pričom vďaka zrkadlu na podlahe a strope a „knihovým“ stenám je vytvorená ilúzia nekonečne idúceho priestoru. Na toto dielo nadväzuje nové s názvom Mnemocinema, ktoré sa konštrukčne od toho staršieho priveľmi nelíši. Tu už však nie sú použité skutočné knihy ale iba ich digitálny obraz, ktorý sa pohybuje. Aj cez túto pasáž je možné prejsť a vychutnať si pocit temnej hĺbky. Posledná časť výstavy je odlišná, aj keď samozrejme jej jadro tvoria knihy. Teraz však nie sú iba súčiastkou alebo súčasťou väčšieho objektu. Sú samostatné a vystavené na podstavci. Pôvodne boli knihami v knižnici, no boli vyradené a následne prešli procesom takmer úplnej recyklácie zastavenej v poslednom momente. Zaujímavé sú nielen samotné vystavené knihy tvarovo a formovo pozmenené, ale aj spôsob ich inštalácie, ktorá je podporená osvetlením a vrstvením vystavených objektov prechádzajúcim skrz niekoľko miestností.

Výstava je doplnená aj o vybrané obrazové diela umelcovho otca Juraja Kréna k príležitosti 50. výročia jeho úmrtia a celá potrvá až do 1. marca 2020.

Autor: Barbora Mistríková | Foto: Galéria mesta Bratislavy

Viac príbehov
Kam tento víkend na kultúru?
shares