Katarzia v novom klipe k tracku Hoří i voda bojuje za ženské práva

Na prvý pohľad jedna milá nevtieravá skladba, na ten druhý až tak nie. Pieseň s názvom Hoří i voda sa nachádza na albume Celibát a najnovšie dostala aj podobu videoklipu. Katarína Kubošiová prostredníctvom nej prispieva svojou maličkosťou do zdá sa nikdy nekončiacej diskusie o feminizme, právach žien, sexuálnom obťažovaní a bohužiaľ čoraz aktuálnejšej problematike potratov.

Klip vychádza v čase, kedy sa v Poľsku presadilo barbarské sprísnenie zákona o interrupciách a v našom slovenskom parlamente neprešlo iba o jeden (!) hlas. “Amerika sa hlási ku globálnej proti-interupčnej deklarácii s krajinami, ktoré sú notoricky bezohľadné k ženám. Umenie má výnimočnú moc vyvolať konverzáciu, priniesť iný pohľad na vec a podnecovať myslenie, nádej a zmenu. Dúfame, že takéto je aj toto video,” píše Katarzia o tracku na svojich sociálnych sieťach.

Text skladby Hoří i voda pracuje s motívmi románu Obraz Doriana Graya od Oscara Wilda, v ktorom sú fyzická krása a napĺňanie telesných túžob hlavným zmyslom a životným cieľom. Katarzia vie čo robí a robí to dobre. Spieva po slovensky i po česky, jej jazyk je krásny, poetický, empatický a zároveň neskutočne tvrdý. “My ako ženy máme veľa historickej a generačnej bolesti, ktorú treba vyliečiť. To liečenie začína vzájomnou podporou, empatiou a úprimnosťou k sebe navzájom, upevňovaním sebavedomia a vytváraním dôvery tam, kde by mohla chýbať. Je na každom z nás, aby sme prevzali nový level zodpovednosti a súcitu s druhými ľuďmi a tým napravili zlomený a zranený svet, v ktorom žijeme.”

Speváčka sa klipom nesnaží povedať, že všetci muži sú zlí, ani že by mali svetu vládnuť ženy. Hovorí, že feminizmus nie je hanba, že rovnoprávnosť mužov a žien nie je nič negatívne – narozdiel od konštantnej diskriminácie, urážania, nižších platov, či násilia.

Na klipe k piesni Hoří i voda pracoval čisto ženský tvorivý tým, režírovala ho mladá Američanka Jay Walker, žijúca v Prahe. Kameru mala na starosti Anna Smoroňová, vytvorený je v spolupráci s organizáciou Girls in Film na podporu žien vo filmovom priemysle. Venovaný je Márii Rumanovej, Monike Potokárovej a Júlii Babuščák.

Zdroj: Facebook | Foto: Youtube

Viac príbehov
Nvmeri si zahrajú s kapelou When Saints Go Machine
shares