I May Destroy You: O traume, sexuálnej slobode a nezodpovedaných otázkach

Môžem ťa zničiť / I May Destroy You (tv seriál)

Réžia: Sam Miller, Michaela Coel

Dátum premiéry: 7. 6. – 14. 7. 2020, HBO/BBC One

Žáner: dráma

Michaela Coel zdvihla latku televíznych seriálov tak, ako v uplynulý rok snáď nikto. Nielen ja, ale aj Metacritic, The Guardian, či Jane Fonda označili I May Destroy You za seriál roka 2020. Kto by však čakal, že tento príbeh nás skutočne môže zničiť?

Priznám sa, že mi trvalo mesiace kým ma neutíchajúci boom okolo mena Michaela Coel prinútil zhlboka sa nadýchnuť a pustiť sa do seriálu, ktorý svet tak ospevuje. Rýchlo sa ukázalo, že hlbokých nádychov a výdychov nebude pri pozeraní nikdy dosť, pretože tento ťažký, provokatívny, no veľmi dôležitý seriál si posvietil na mnoho tabuizovaných a bolestivých tém, o ktorých ako spoločnosť musíme hovoriť.

Hlavnou témou príbehu úspešnej londýnskej spisovateľky Arabelly je sexuálne násilie a jeho rôzne formy. Avšak to, ako zaujímavo a miestami vtipne Coel servíruje túto tému, ju robí veľmi stráviteľnou. Coel je autorkou, režisérkou a aj hlavnou hrdinkou tohto diela, ktoré napísala čiastočne podľa skutočnej udalosti.

Arabella, hviezda na Twitteri aj na uliciach, momentálne pracuje na svojej druhej knihe. Ani zďaleka jej to tak však nejde tak ľahko ako počas svojho úspešného debutu. Jej taliansky dovolenkový priateľ Biagio je v úvodnej scéne neschopný pomenovať ich vzťah, a dvojica sa lúči s neistým “maj sa”. Po návrate do Londýna sa Arabella vydá písať celú noc do kancelárie v Soho, no dlho tam nevydrží a rozhodne sa na chvíľu skočiť do baru s kamarátmi.

Na druhé ráno je Arabella ako vymenená. S krvavou ranou na hlave, rozbitým displejom a zmäteným výrazom na tvári sa snaží spomenúť si na udalosti predošlej noci. Postupne sa jej spomienky začnú vybavovať a uvedomí si, že v bare bola znásilnená. Neznámy muž jej nasypal prášok do nápoja a odvliekol ju na pánske záchody, kde ju zneužil.

Zvyšok seriálu sa nevenuje len Arabelle a jej sprocesúvaniu traumy, ale aj jej dvom najlepším kamarátom, ktorí obaja — hoci v inej forme — tiež zažijú formu sexuálneho násilia. Začínajúca herečka Terry sa jedného dňa počas dovolenky v Taliansku odváži skúsiť trojku, no až po odchode oboch mužov zistí, že v skutočnosti to daní dvaja muži mali dopredu naplánované a perfektne zinscenované. A fitness tréner Kwame, závislý na Grindri, tiež zažije formu nevyžiadaného sexu počas prvého stretnutia s novým partnerom. Na policajnej stanici sa mu však ako gay mužovi tmavej pleti nedostane ani zdiaľky toľko pochopenia, ako Arabelle. Bagatelizácia sexuálneho násilia spáchaného na mužoch je smutným, no neprekvapivým fenoménom.

Seriál fantasticky búra stereotypy a pridáva nuansy do zjednodušeného zobrazovania ľudí tmavej pleti v “bielej” Británii a LGBT komunity. Žiadnu z postáv však nezobrazuje čiernobielo a chyby protagonistov nezatajuje. Úvodné znásilnenie nie je jediný prípad, kedy protagonistka zažije sexuálne násilie. V jednej scéne v posteli s novým partnerom si daný muž zvlečie kondóm bez toho, aby o tom Arabella vedela, čo tiež patrí medzi formu trestného zneužitia.

Konverzácia o vine počas znásilnenia a o tom, či si za to obeť tak trochu nemohla sama, by už nemala byť citlivou témou ani ‘šedou zónou’, ale skutočne uzavretou debatou. Nezáleží na tom, koľko toho mala Arabella vypité, takisto ako jej voľba oblečenia ani správanie páchateľa neospravedlňuje. Podľa niekoľkých štatistík sa len mizivých 0.5% vinníkov sexuálneho násilia ocitne vo väzbe. Michaela Coel pútavo posúva konverzáciu v dobe post-MeToo hnutí ešte ďalej, no ľahké a jednoznačné odpovede nečakajme.

P.S. Skvelý rozhovor s Michaelou Coel spravil nedávno napríklad dokumentarista Louis Theroux v jeho podcaste Grounded. Vypočuť si ho môžeš tu.

Autor: Natália Grestyová | Foto: I May Destroy You, HBO

Viac príbehov
S odkazom vol. 2: Filmový festival Jeden svet, obľúbené prívarky a tipy na open calls
shares