Dokument V síti: Film, ktorý nachytal 2458 sexuálnych predátorov

Režiséri Barbora Chalupová a Vít Klusár dokončili film V síti, ktorého téma je aj dnes, v roku 2020, tabuizovaná. Na dokumente intenzívne pracovali takmer tri roky, do kín sa dostane už 27. februára. 

Ide o radikálny experiment, v ktorom režiséri vybrali tri mladé herečky, ktoré vyzerajú oveľa mladšie ako je ich skutočný vek. Následne ich posadili do falošnej detskej izby za webkameru. Dokument ukazuje, aké ľahké je dnes dostať sa cez internet do kontaktu s predátormi (výraz ‘pedofil’ by sme použili radšej, experti však tvrdia, že väčšina mužov, ktorí útočia na deti na internete, sú psychosexuálne v poriadku – deti sa stávajú ich cieľom po zistení, že sa s nimi ľahšie manipuluje).

Tri dievčatá počas desiatich dní v rozhovoroch s mužmi predstierali, že majú jedenásť až trinásť rokov. “Víš, že je mi dvanáct?” pýta sa dievča v ružovej mikine. “Taky mi bylo dvanáct,” odpovedá jej rapídne starší muž, s úsmevom na tvári.

Čísla, ktoré počas natáčania filmári zozbierali, prekvapilo aj samotných režisérov. Len počas týchto desiatich dní, sa im totiž podarilo nachytať presne 2458 mužov, ktorí to v hlave rozhodne nemajú v poriadku. Drvivá väčšina z nich od dievčat požadovala sex cez kameru, posielali im fotky a videá svojich penisov, odkazy na pornografiu, alebo sa ich dokonca snažili vydierať.

„Film sme postavili tak, aby bol čo najvernejším odrazom toho, čo sa v detských izbách čoraz častejšie odohráva. Ak by sme film nakrútili iba ako súbor rozhovorov s odborníkmi alebo ako investigatívnu reportáž, nikto by si nedokázal predstaviť, čím si dievčatá a chlapci v tomto veku prechádzajú. Dúfame, že sa nám filmom V sieti podarí rozprúdiť rozhovory a rodičom, učiteľom a možno aj zákonodarcom otvoríme o trochu viac oči,“ tvrdí režisérka Barbora Chalupová.

Zdroj: V síti

Viac príbehov
Je Dobrá smrť dobrým filmom?
shares