Divadlá otvárajú svoje brány

Opatrenia proti koronavírusu sa uvoľňujú a svet sa pomaly dostáva do normálu… Ako sa k tomu postavili bratislavské divadlá? Začnú opätovne fungovať? Ak áno, za akých podmienok? Ktoré divadlá otvoria svoje brány divákom a ktoré ostanú zavreté?

20. mája boli vydané zmeny v opatreniach proti vírusu COVID-19, ktoré hovorili o tom, že slovenské divadlá môžu otvoriť priestory a opäť ponúknuť divákom svoju tvorbu naživo. Dovtedy boli totiž z dôvodu štátnej karantény zatvorené a divákom mohli predstavenia sprístupňovať iba formou online video záznamov. S procesom uvoľňovania sa však herci, režiséri, dramaturgovia a ďalší umelci môžu vrátiť k svojej práci a vytvárať to, čo tak veľmi milujú. Vytvárať divadlo.

Ktoré divadlá v Bratislave otvárajú svoje brány?

Jedným z prvých otvorených divadiel bolo Divadlo Astorka Korzo 90, ktoré sa rýchlo vrátilo do chodu, zostavilo program a začalo hrať. Program sa skladá z rozličných žánrov, môžeme v ňom nájsť napríklad komédiu Zakázané uvoľnenie, či psychologickú drámu Letmý sneh, inscenovanú podľa knižnej predlohy jedinečného slovenského prozaika Pavla Vilikovského. Astorka pri vstupných dverách vrelo víta divákov a ako malú pozornosť im venuje rúška s odznakom a milým odkazom. Veľkou novinkou je aj novo založený priestor, Štúdio A2, ktorý je poctou legendárnemu Divadlu na Korze. Okrem divadla sa tu budú konať rôzne hudobné koncerty, workshopy, diskusie a iné podobné udalosti.

Slovenské národné divadlo je odnepamäti podstatou celého slovenského divadla. Na naše veľké potešenie sa taktiež rozhodlo otvoriť svoje priestory a spustiť program. Pozrieť si môžete komédie Tak sa na mňa prilepila, Je úžasná! a Apartmán v Hoteli Bristol, ktoré sa odohrajú na konci júna. 

Alternatívnejšou formou je Miesto M – spojenie troch nezávislých profesionálnych divadiel: Divadlo DPM, Uhol_92 a GAFFA, ktoré ponúkajú repertoár múzického umenia. Súbory uvádzajú svoju tvorbu v priestoroch divadla Ticha a spol., Novej Cvernovky a v A4 – priestore súčasnej kultúry. Ako prvé predstavenie uviedli Proces inscenovaný divadlom DPM na základe svetoznámeho knižného diela od Franza Kafku. Miesto M významne rozvíja aktuálnu slovenskú umeleckú scénu. Jeho tvorba je jedinečná pútavým prepojením divadelného a tanečného umenia, ktoré divákovi prináša aj náhľad do techniky súčasného tanca. Predstavenia môžete navštíviť v priebehu júna, a dokonca aj na začiatku júla.

,,Letným divadlom“ sa stalo Divadlo GUnaGU, nakoľko ostáva otvorené aj počas horúcich mesiacov júl a august. Z repertoáru divadelných hier dramatika Viliama Klimáčka budeme môcť vidieť napríklad hry Milujem svoj mobil, Mutanti, či Muži sa minuli. Predstavenia sa budú hrať na nádvorí Zichyho paláca, za nepriaznivých podmienok počasia sa divadlo presunie do úkrytu priestorov GUnaGU.

Aké sú stanovené podmienky pri návšteve divadla?

Každý divák musí mať na sebe po celý čas ochranné rúško. Rukavice nie sú povinné, no pri vstupe sa nachádza dezinfekcia na čistenie rúk. V hľadisku funguje šachovnicové sedenie a dve sedadlá vedľa seba môžu byť predané len na požiadanie, a to pre rodinných príslušníkov alebo partnerov. Hygienické opatrenia a kontroly musia byť dôsledné, a preto sa pred každým predstavením vykonáva dezinfekcia dotykových plôch, na toaletách sa dopĺňa tekuté mydlo i papierové utierky a výkonným umelcom sa pri vstupe meria teplota. 

Ktoré divadlá ostávajú zatvorené?

Divadlo Aréna, Malá scéna, Štúdio 12, Divadlo Stoka, Divadlo Lab… Všetky tieto divadlá ostávajú zatvorené či už z dôvodu ukončenia sezóny, finančných problémov – vzhľadom na dopad koronavírusu – alebo z osobných potrieb. Divadlá sa však odmietajú vzdať a z archívu ponúkajú divákom rôzne predstavenia, ktoré ľuďom prinášajú podobný umelecký zážitok. Divadlá stačí sledovať na ich sociálnych sieťach alebo na ich internetových stránkach.

Divadlo nám ako významná zložka umeleckej scény ponúka potešenie a odreagovanie sa od vonkajšieho sveta, no zároveň i sebareflexiu a odpovede na otázky dnešnej doby. Divadlá sú našimi zrkadlami, našimi sprievodcami, liečiteľmi, zabávačmi i kritikmi. Čím lepšia bude situácia ohľadom koronavírusu, tým viac divadiel bude môcť opätovne fungovať, tým viac divadiel bude môcť liečiť svojich pacientov.

Autor: Katarína Jungová | Foto: Facebook, Činohra SND

Viac príbehov
Aké budú Letné Shakespearovské slávnosti 2020?
shares