Čo čítať: Daniil Ivanovič Charms – Bába

Daniil Ivanovič Charms, vlastným menom Daniil Ivanovič Juvačev, bol ruský surealistický spisovateľ, básnik a dramatik. Patril medzi členov skupiny OBERIO a svoje diela dokázal počas svojho života utajiť a nikomu neukázať. 

Pre Charmsa sú typické krátke poviedky pozostávajúce z niekoľkých odstavcov, ktoré jednoduchým spôsobom popisujú celkom absurdné situácie. Vo svojej tvorbe pre dospelých prejavoval veľké zhnusenie z detí, zvierat a zo starých ľudí. Na konte má tiež literárne diela pre deti – v tých svoju nechuť pochopiteľne nespomína. Jeho diela nemajú zmysel ani logiku, dej býva kompletne iracionálny, v strede rozprávania je často prerušený nepredvídateľnou katastrofou.

“Daniil Charms povýšil absurditu na svůj tvořivý princip. Jeho povídky jsou glosou skutečnosti a masochistickým výsměchem lidské tuposti.” – Alex Fulmek, Smena

Inak tomu nie je ani v jeho súbore krátkych originálnych próz, ktorý nesie názov Bába. Útla zbierka nonsensov obsahuje celkom 22 vtipných textov, vystihujúcich vtedajšiu sovietsku spoločnosť.

Ukážky z autorovej tvorby:

– Nějaká stařena se z nadměrné zvědavosti vyklonila z okna,vypadla a potloukla se. Z okna se vyklonila druhá stařena, začala se dívat dolů natu potlučenou, ale z nadměrné zvědavosti se také příliš vyklonila spadla a potloukla se. Potom z okna vypadla třetí stařena, pak čtvrtá a pátá. Když vypadla šestá stařena, přestalo mne to bavit a šel jsem na Malcelvský trh, kde prý jednomu slepci daroval upletenou šálu.

– Byl jednou jeden zrzek, neměl oči, neměl ani uši. Neměl vlastně ani vlasy, takže mu tak spíše říkali. Mluvit nemohl, protože ani hubu neměl. A dokonce neměl ani nos. Dokonce neměl ani ruce ani nohy. Ani břicho neměl ani hřbet a páteř taky neměl, asi neměl ani žádné vnitřnosti. A vůbec nic vám neměl. Kdo tedy má vědět, o kom je tu řeč? Raději o něm přestaneme mluvit.

(zdroj: Bába, Daniil Charms, 2001,Volvox Globator, preklad: Václav Daněk)

Ďalšie knižné diela od Daniila Charmsa nájdete napríklad v našom obľúbenom kníhkupectve Artforum.


Zdroj: Bába, Daniil Charms | Ilustrácia: Chiara Rendeková (@chiarahahahahah)

Viac príbehov
Čo čítať: Ottessa Moshfegh – Môj rok pokoja a odpočinku
shares