Foto: Soňa Maletz - Ivan Štrpka, Polulice

BRaK vydáva novú knihu Jany Beňovej Flanérová košeľa

Vo vydavateľstve BRaK v týchto dňoch vychádza nová kniha spisovateľky Jany Beňovej s názvom Flanérová košeľa. Jej román Plán odprevádzania (Café Hyena) získal v roku 2012 Cenu Európskej únie za literatúru a zatiaľ bol preložený do štrnástich jazykov. Je autorkou troch zbierok poézie a štyroch románov. Narodila sa v Bratislave a práve jej uliciam venovala svoju najnovšiu knihu rozhovorov.

Flanér je na okraji spoločnosti a ulice, ktorými sa potuluje, sú často svojím spôsobom perifériou mesta. Nie sú to ulice, ktoré si obyvatelia či turisti vyberajú na prechádzky. Flanér je na okraji spoločnosti, zato ju pozorne vníma a pozoruje. Je psom svojej doby. A ako taký veľmi dobre pozná jej vône a pachy. Nič neprodukuje. Nič, čo by sa rátalo.

Foto: Facebook; BRaK – Bratislavský knižný festival

Bratislavským flanérom (a teraz mi napadá, že tým pravým slovenským ekvivalentom bude asi flákač) som už tridsaťpäť rokov. Preto som jednej bratislavskej ulici nevenovala aktuálne viac ako tri mesiace. Pozorovala som, čo sa tam odohráva, čo je na ulici zaujímavé, čo ju charakterizuje, odlišuje od iných ulíc, aké prípadné kauzy sú s ňou spojené, čo je najzaujímavejšie v jej minulosti, aká je v noci a čo ju, možno, čaká v budúcnosti. V rámci svojich prechádzok som hovorila s ľuďmi, ktorí tu žijú a pracujú, a tými, ktorí tadiaľto prechádzajú. S ľuďmi z ulice. Niektorí novinári idú na zaujímavé miesta, pobudnú tam týždeň dva a napíšu reportáž. Ja som strávila len pár mesiacov vytrvalým túlaním sa po jednej z ulíc svojho mesta,“ hovorí autorka Jana Beňová.

Flanér sa pohybuje mestom tak, ako tulák lesom. V košeli flanéra strávila Jana Beňová dva roky túlaním sa po bratislavských uliciach. Kniha je výsledkom jej pozorovaní, zážitkov a rozhovorov s ľuďmi z ulice. Súčasťou knihy sú maľby bratislavských ulíc od Mareka Cínu a fotografie od Evy Benkovej, Mareka Jančúcha, Soni MaletzMartina Kleibla.

Vydanie publikácie podporili Fond na podporu umenia, Nadácia mesta Bratislava a Nadácia Tatra Banky.

Foto: Marek Jančúch – Červená, Mlynarovičova ulica
Foto: Soňa Maletz – Laco Teren, Grosslingova ulica
Foto: Soňa Maletz – Jana Beňová a vydavateľ František Malík
Foto: Soňa Maletz – Jana Beňová

Zdroj: TS BRaK | Foto: Soňa Maletz, Facebook

Viac príbehov
Na festivale Viva Musica! zaznie aj tvorba Vladimíra Godára
shares