Aký je Divadelný román v SND?

Slovenské národné divadlo ponúka ročne niekoľko premiér. Prvou, ktorá bola uvedená tento rok, je Divadelný román od Michaila Afanasieviča Bulgakova. Ide o ruskú hru, ktorú si pod režijný patronát vzal český tandem SKUTR. Nie je zvykom, že SND uvádza takéto avantgardné tituly, avšak je to lahodným spestrením a divácky úspech na seba určite nenechá dlho čakať.

Ruská klasika sa dostáva opäť do väčšieho povedomia a zaujíma sa o ňu stále viac ľudí. Bulgakov sa narodil na Ukrajine, neskôr sa presťahoval do Moskvy, kde pôsobil celý život. Je teda považovaný za ruského autora, a jeho meno je jedným z prvých, ktoré sa nám v súvislosti s ruskou literatúrou vybavia. Jeho najznámejší román Majster a Margaréta, ktorý spracováva faustovské motívy sa dočkal nového slovenského vydania a veľkého úspechu u čitateľov.

Autor je typický svojím cynizmom, satirou a grotesknosťou, čo je zjavne cítiť aj v jeho nedokončenom, menej známom Divadelnom románe. Hra pojednáva o divadle, vzťahoch aktérov v ňom, procese tvorby aj produkcii, vášni, túžbe, neúspechu, skrátka o všetkom, čo umelecká činnosť so sebou prináša. Bulgakov to veľmi briskne predostiera a na divadelných doskách to dostáva ten správny rozmer.

Foto: SND – Ctibor Bachratý

Alexander Bárta zvládol hlavnú rolu s jednoduchosťou a nenásilnou naliehavosťou sebe vlastnou. Celé herecké obsadenie je veľmi pestré, na javisku sledujeme od najväčších legiend slovenského divadla, cez nové tváre až po poslucháčov VŠMU. Veľmi sympatický je aj zvolený hudobný repertoár, no vyzdvihnutie si zaslúži predovšetkým scénografia a osvetlenie. TO bolo úplne vizuálne blaho. Nechcem však prezrádzať podrobnosti, nech divák posúdi sám.

Divadelný román odpremiéroval 1. a 2. februára a teraz nasledujú reprízy. Spolupráca SND s českou režijnou zložkou SKUTR je fresh, výsledok sa rozhodne oplatí vidieť a zažiť. Pripájame teda dátumy najbližších repríz:

7.1. o 19:00 v Sále činohry, Nová budova SND

23.1. o 19:00 v Sále činohry, Nová budova SND

A sleduj marcový program, ktorý sa objaví už čoskoro!

Foto: SND – Ctibor Bachratý
Foto: SND – Ctibor Bachratý
Foto: SND – Ctibor Bachratý

Autor: Ivana Topitkalová | Foto: SND – Ctibor Bachratý

Viac príbehov
NØIR Dance Company: Tanec pretvorený v divadlo
shares