Aké budú Letné Shakespearovské slávnosti 2020?

S letom 2020 prichádza aj 20. ročník divadelného festivalu Letných Shakespearovských slávností. Ich domovom je nádvorie Bratislavského hradu s jedinečnou historickou atmosférou. Pravidelne sem prúdia davy divadelných nadšencov, ktorí si chcú užiť leto prostredníctvom umeleckého zážitku. Dlhé letné večery sa od 25. júla až do 12. augusta budú niesť v duchu výnimočného divadelného festivalu venovanému dramatickému velikánovi Williamovi Shakespearovi.

Vzhľadom na situáciu ohľadom koronavírusu budú divadelné slávnosti tento rok obmedzené, tešiť sa môžete na tri inscenácie: Othello, Rómeo a Júlia a Komédia omylov. Festival zavŕši Koncert Shakespeare, ktorý sa uskutoční 13. a 14. augusta.

Othello

,,Zabil som ťa po bozku na ústa a zabíjam sa, bozkávajúc ťa.”  Tak vydychuje svoje posledné verše Othello, hľadiac na manželku Desdemonu. Othello ako divadelná hra dramaticky odštartuje slávnosti s prínosom tém, ktoré značne reflektujú dnešnú dobu. Žiarlivosť, ľudské slabosti, krivda… Ako ďaleko môže zájsť konanie frustrovaného, zúfalého človeka, ktorý naplno prepadne hriešnym myšlienkam svojej pochybnosti? Ako veľmi nás ovplyvňujú ľudia navôkol?

Režisér Michal Vajdička prináša hlavnú postavu staršieho muža, Maura (Jozef Vajda), ktorý bezhlavo verí zlomyseľnému našepkávaniu sluhu Jaga (Ľuboš Kostelný) o nevere jeho manželky Desdemony (Veronika Khek Kubařová). Desdemona je krásna a mladá, preto Othellove pochybnosti postupne gradujú až k výbuchu.

Scénu vytvoril Pavol Andraško a o kostýmy sa postarala Katarína Hollá. Hudbu zložil divadelný hudobný skladateľ Peter Mankovecký a celkovú produkciu predstavenia zastrešila Janka Zedničková. Predstavenie si môžete pozrieť v dňoch od 25. do 28. júla.

Rómeo a Júlia

Najznámejší tragický príbeh lásky. Konflikt rozdelenej, rozdrobenej spoločnosti, nenávisť dvoch rodov, pre ktoré existuje jediný liek: čistá, úprimná láska mladých ľudí. Režisér Dodo Gombár nás privádza do sietí nevraživosti rodiny, k hľadaniu cesty odpustenia a pravej lásky.

Hlavných hrdinov Rómea a Júliu stvárnia herci David Hartl s Máriou Schumerovou, výraznú úlohu tu však budú zohrávať aj  akrobati skupiny Born to trick, či šéf pohybovej spolupráce Ján Ševčík. Inscenácia sa bude na doskách odohrávať od 30. júla do 4. augusta.

Komédia omylov

Je plná zvratov a prekvapení, pokleskov i nedorozumení. Vtipným spôsobom frašky vyvoláva v divákovi pobavenie, vzrušenie, napätie a nádej v dobrý koniec. Hra rozpráva príbeh o dvoch dvojiciach dvojčat, dvoch sluhoch a dvoch pánoch. Každý sa podobá tomu druhému ako vajce vajcu, a tak nie je ťažké si ich pomýliť či zameniť. Dochádza k množstvu omylov, ktoré sa so stupňujúcim konfliktom iba nabaľujú. Shakespeare nám zároveň otvára dvere k vzťahu muža a ženy, k otázkam žiarlivosti a viery, k otázkam dôvery, túžby a útrapy.

 obohacuje divadelnú hru prvkom, ktorý kedysi využíval nemý film: čiernobielu scénu a kostýmy od Petra Čaneckého, taktiež živú klavírnu hudbu živého klavíra od už spomínaného Petra Mankoveckého. V hlavnej úlohe oboch dvojičiek pánov sa predstaví Robo Roth a v úlohe dvojičiek sluhov Martin Šalacha. Predstavenie, ktoré má na svedomí režisér Roman Polák, si môžete prísť vychutnať od 7. do 12. augusta.

Koncert Shakespeare

Ukončí Letné Shakespearovské slávnosti. Repertoár hudobných čísel sa skladá zo skladieb, ktoré odzneli v rôznych divadelných predstaveniach. Obsahuje však aj video záznamy, herecké výstupy z inscenácií a kapelu plnú hercov, ktorí nám pred očami obnovia inscenácie ako Oko za oko – skladby od Mariána Čekovského, Komédia omylov, Rómeo a Júlia, Večer Trojkráľový – skladby od Róberta Mankoveckého, a mnoho ďalších.

20. ročník festivalu Letných Shakespearovských slávností ponúka mnoho. Herci, režiséri, scénografi, kostýmeri, producenti a skladatelia vytvoria kolotoč inscenácií, ktoré divákov pohltia a naplnia zázrakom divadelného umenia.

Autor: Katarína Jungová

Zdroj: LSS | Foto: Facebook – LSS

Viac príbehov
Po svetovej premiére na Berlinale otvoria služobníci Ivana Ostrochovského Febiofest
shares