Aké boli Bratislavské jazzové dni 2019?

45. ročník Bratislavských jazzových dní nám počas troch dní, tri mesiace dozadu, od piatka (25.10.) do nedele (27.10.), predstavil množstvo zaujímavých hudobných zjavov z domácej aj zahraničnej scény. Vychutnajte si tento čerstvý report z najväčšieho jazzového festivalu na Slovensku, ktorý už nie je ani trochu aktuálny.

Na hlavnom pódiu festival otvorili Tibor Feledi Kairos Quintet, ktorí pre nás vlastne asi aj predstavovali celý vrchol prvého večera. Minuloroční vítazi súťaže mladých talentov, zoskupení okolo skladateľa a hráča na klávesové nástroje Tibora Felediho, predstavili svoj debutový album Common Playgrounds. Ten je inšpirovaný slovenskými detskými piesňami, prepojenými so súčasným progresívnym jazzom.

Našim favoritom z mladých na béčkovom pódiu sa stala kapela Topoľana, ktorú založila Mária Reháková, veľmi šikovná dievčina, ktorá vyštudovala jazzovú flautu v Londýne, kde momentálne aj pôsobí na voľnej nohe. Topoľana bola zlatá, veselá, tešiaca sa a veľmi dobre zohratá.

Na pódiu mladých talentov sa im však vyhrať nepodarilo. Ľudia najviac hlasovali za duo Kristína Miháľová a Jakub Šedivý, ktorým sa tak budúci rok pošťastí otvárať celý festival na hlavnom pódiu. Obaja vyštudovali jazz na Janáčkovej konzervatoři v Prahe, a tak dobre vedia, čo robia. Aj im to dobre ide.

Manželia The Baylor Project boli rozkošní a Anomalie chcel po každom tracku svetový mier. Ok, chápeme. Veď je to milé. Hudba bola milá tiež, ale stále o tom istom. Connie Han išla ako strela, o Ghost-Note feat ManoNeon ani nehovoríme.

A diali sa aj zázraky. Totiž, kto by to bol povedal, že bude Prívarok najviac vyzdvihovať práve víťaza piesňovej súťaže Veľká cena Eurovízie. Portugalský spevák Salvador Sobral si nás získal takmer okamžite. Jeho koncert obsahoval úplne všetko a ľudia v hľadisku si želali, aby sa nikdy neskončil. My sme si zase želali, aby sa naše dojmy z koncertu nikdy nevytratili a tak sme po koncerte Salvadorovi Sobralovi šli rovno domov. Koncert Corinne Bailey Rae sme teda, žiaľ, nevideli, náš predchádzajúci hudobný zážitok by však už aj tak zaručene nič neprekonalo.


Foto: Ivan Klement

Viac príbehov
Vráť sa do Pohody
shares